Юридична консультація


Всі мешканці нашого району можуть подати запитання із правових питань чи нового законодавства України на електронну адресу укправління юстиції e-mail: nadvirnayust@i.ua та по телефону на гарачу телефонну лінію (03475)2 61 65. Відповіді на найбільш актуальні та типові запитання будуть публікуватись в даній правовій рубриці юридична консультація.

Запитання:
Чи буде встановлено обмеження в роботі, коли в одній державній установі працюють близькі родичі?


Відповідь:
Так, стаття 9 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» дійсно встановлює обмеження в роботі державних установ та органів місцевого самоврядування, які перебувають у безпосередньому підпорядкуванні.
Однак дія цього обмеження не поширюється на:
·        народних засідателів і присяжних;
·         близьких   осіб,  які  безпосередньо  підпорядковані  один одному у зв'язку з перебуванням кожного з них на виборній посаді;
·        осіб,  які  працюють  у  сільській  місцевості,   гірських населених пунктах;
·        осіб,  які  працюють  в  галузі освіти,  науки,  культури, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту.



Запитання:
Чи дійсно новий закон про запобігання корупції передбачає заборону для держслужбовців та представників місцевого самоврядування займатись іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю?

 Відповідь:
Згідно статті 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»  є таке обмеження і не тільки для державних службовців але і ширшого кола осіб, крім викладацької, наукової і творчої діяльності,   медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту. Також дане обмеження   не поширюються на  депутатів  місцевих  рад  (крім  тих,  які  здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), членів Вищої ради  юстиції  (крім  тих,  які  працюють  у Вищій раді юстиції на постійній основі), народних засідателів і присяжних.


Запитання:
Які терміни отримання публічної інформації із державної установи на мій запит?  

Відповідь:
Публічна  інформація  -  це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких  носіях  інформація,  що  була отримана  або  створена  в  процесі  виконання  суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків,  передбачених чинним законодавством, або  яка  знаходиться  у  володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації визначених Законом України «Про доступ до публічної інформації». Так, стаття 20 даного закону передбачеє, що розпорядник інформації має надати відповідь  на  запит  на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
    У  разі  якщо  запит  на інформацію стосується інформації, необхідної  для  захисту  життя  чи  свободи  особи,  щодо   стану довкілля,  якості  харчових продуктів і предметів побуту,  аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що  сталися  або  можуть  статись  і  загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше  48  годин  з  дня  отримання запиту.
    У разі  якщо  запит  стосується  надання  великого  обсягу інформації  або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних,  розпорядник  інформації  може  продовжити  строк  розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача  в письмовій  формі  не  пізніше  п'яти  робочих днів з дня отримання запиту. 



Запитання:
Хто не може бути визнаний як безробітний і відповідно перебувати на обліку в Центрі зайнятості населення?

 Відповідь:
Безробіття - це явище, коли частина економічно активного населення є бездіяльною (не працює) через відсутність відповідної роботи. Безробітними відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та готові приступити до підходящої роботи, а також інваліди, які не досягли пенсійного віку, які не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Так, не можуть бути визнані безробітними громадяни:
а) віком до 16 років, за винятком тих, які працювали і були вивільнені у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, реорганізацією, перепрофілюванням і ліквідацією підприємства, установи і організації або скороченням чисельності (штату);
б) які вперше шукають роботу і не мають професії (спеціальності), в тому числі випускники загальноосвітніх шкіл, у разі відмови їх від проходження професійної підготовки або від оплачуваної роботи, включаючи роботу тимчасового характеру яка не потребує професійної підготовки;
в) які відмовились від двох пропозицій підходящої роботи з моменту реєстрації їх у службі зайнятості як осіб, які шукають роботу;
г) які мають право на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років та скористалися цим правом або досягли встановленого законом пенсійного віку.