Програма правової освіти населення на 2011-2015 роки

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням сесії районної ради
 від 10.03.2011р. №6.9


Районна програма правової освіти населення на 2011-2015 роки.

1. Загальні положення

     Становлення в Україні демократичної правової держави, формування засад громадянського суспільства потребує суттєвого підвищення правосвідомості громадян, їх правової культури, неухильного дотримання ними Конституції України, кваліфікованого його застосування.
    Конституцією України на державу покладено обовязок  доведення до населення законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права і обовязки громадян. Сьогодні саме життя ставить на порядок денний питання подальшого розвитку правосвідомості населення, задоволення їхніх потреб у правовій інформації. Правове регулювання суспільних відносин в нашій державі здійснюється великою кількістю законів та підзаконних актів, з яких лише незначна частина відома населенню. Здається практично нереальним намагання навчити кожного громадянина практичному значенню кожного закону, який теоретично може бути до нього застосований. Однак навіть якщо певна частина із цих громадян зможе довідатись про норми, які застосовуються на практиці, це буде достатнім виправданням проведеної інформаційної та правоосвітньої роботи, особливо це стає актуальним для молодіжного середовища. Отже, необхідно створити належні умови для подальшого розвитку правосвідомості населення, подолання правового нігілізму, задоволення потреб громадян в одержанні загальних знань про державу і право. Треба сприяти розширенню можливостей отримання широкої правової інформації та належної юридичної допомоги громадянам, які того потребують. Кожен з цих напрямків має свої форми і механізм реалізації.
      Власне на це і спрямована Національна програма правової освіти населення затверджена Указом Президента України від 18.10.2001р.  №992. Правова освіта на сучасному етапі – це навчити людину орієнтуватися у правовому просторі, дотримуватися стандартів правової поведінки. Також актуалізується необхідність виховної ролі правової освіти, формування високого рівня правової культури суспільства і кожної людини, здатної до прийняття інноваційних процесів у суспільстві. Через постійні зміни у законодавстві все очевиднішим стає розрив між новим демократичним законодавством і низьким рівнем правосвідомості і правової культури як населення, так і вибраних посадових осіб органів місцевого самоврядування.
      Метою Програми є підвищення загального рівня правової культури та вдосконалення системи правової освіти населення, набуття громадянами необхідного рівня правових знань, формування у них поваги до права, забезпечення реалізації конституційного права громадян брати участь в управлінні державними справами, сприяння формуванню активної громадсько-політичної позиції населення району, поглиблення процесів демократизації суспільства, зміцнення інститутів громадського суспільства.

Основними завданнями Програми є:

          - підвищення рівня правової підготовки населення, насамперед учнівської та студентської молоді, громадян, які перебувають на державній службі ,  депутатами місцевих рад, викладачів правових дисциплін та журналістів, які висвітлюють правову тематику;
           - створення належних умов для набуття громадянами знань про свої права, свободи і обов язки;
           - широке інформування населення про правову політику держави та законодавство;
          - забезпечення вільного доступу громадян до джерел правової інформації;
          - вдосконалення системи правової освіти населення, збереження та розвиток вітчизняних традиції у цій сфері.

Мету програми передбачається досягти шляхом :

-         формування у громадян поваги до права, утвердження гуманістичних правових ідей, загально людських та національних правових цінностей, високих моральних засад у суспільному житті;
-         визнання правової освіти населення одним із основних чинників формування високої правосвідомості і правової культури окремих громадян та всього суспільства;
-         активної участі організації у здійсненні заходів із правової освіти населення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, навчальних та культурних закладів, наукових установ, міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення, та видавничих організацій, засобів масової інформації та поєднання комплексу заходів у сфері правової освіти, що здійснюється цими органами, організаціями, закладами і установами;
-         органічного поєднання правової освіти із загальною середньою, професійно-технічною і вищою освітою;
-         підвищення рівня правової поінформованості населення.

2. Основні напрямки правової освіти та форми її реалізації.


Правова освіта населення – це процес засвоєння знань про основи держави та права, виховання у громадян поваги до конституції, законів України, до прав людини, небайдужого ставлення до порушень законності та правопорядку. Правова освіта – це необхідний елемент правової культури.
Правова освіта є складовою частиною системи освіти і має на меті формування високого рівня правової культури так правосвідомості особи,  її ціннісних орієнтирів та активної позиції як члена громадського суспільства, подолання правового нігілізму, задоволення потреб у правовій інформації, заохочення до участі у розбудові демократичної соціальної і правової держави, профілактика правопорушень, забезпечення вільного і всебічного розвитку особистості.
Правову освіту громадян складає комплекс інформаційних, виховних та навчальних заходів державних, муніципальних і громадських структур, спрямованих на забезпечення певного обсягу правових знань, навичок, інформацій, консультацій,
необхідних громадянину для прийняття рішень у питаннях державного і приватного життя, захисту праві і свобод, гарантованих Конституцією України .
         Правова освіта громадян є невід»ємною частиною діяльності держави і громадянського суспільства, які повинні нести відповідальність за її стан і розвиток щодо забезпечення прав і свобод.
         Це право громадян забезпечується діяльністю різних органів державної влади та закладів , які мають відношення до правової освіти в Україні (дошкільної освіти і виховання, загальної середньої освіти, позашкільної освіти, професійно-технічної освіти, вищої освіти, післядипломної освіти, самоосвіти). Важлива роль у забезпеченні цього права громадян належить засобам масової інформації і культурно-освітнім інституціям.
         Усі громадяни України згідно з положеннями Конституції України та нормами чинного права мають право на набуття необхідного їм мінімуму правових знань. Це право забезпечується розгалуженою мережею загальних і спеціалізованих навчально-виховних закладів залежно від форм власності, широким правовим інформуванням населення через засоби масової інформації та культурно-освітні установи.
         Надання правової освіти має здійснюватися у всіх дошкільних,загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах і закладах післядипломної освіти.

Правова освіта в районі забезпечується :

-         активною участю в її організації органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій, заходів масової інформації;
-         безпосередньою участю юристів у розповсюдженні правових знань;
-         органічним поєднанням правової освіти із загальною середньою і професійною освітою, культурою, політичним, економічним, моральним, естетичним та іншими видами виховання;
-         відкритістю і доступністю до інформацій про державу і право,про законодавство, про правову політику держави;
-         поєднання державних, громадських, госпрозрахункових та благодійних засад правової освіти ;
-         систематичністю і безперервністю поширення та одержання знань паро державу і право;
-         диференційованим підходом до навчально-виховного право освітнього процесу.
       З метою оперативного вирішення питань координації і методичного забезпечення правової освіти в районі створюється районна міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення району ( далі – МКМР ). Положення про районну МКМР з правової освіти населення ,персональний склад членів ради затверджуються розпорядження голови райдержадміністрації. Головою МКМР є заступник голови райдержадміністрації. Начальник районного управління юстиції є заступником голови ради.
         Окремими важливими напрямками здійснення право освітньої діяльності серед населення є практичне застосування законодавства про реформування аграрного сектора економіки, земельного, пенсійного, екологічного законодавства, Закону України « Про освіту».
         Складовою частиною правової освіти є самоосвіта громадян з питань держави і права, вивчення Конституції України, законодавства про референдум, виборчого законодавства та інших норм чинного законодавства.
         Підготовка викладачів правових дисциплін здійснюється вищими навчальними закладами як за державним замовленням, так і за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб.
         Для подальшого удосконалення правової освіти населення створюються загальні і навчальні телевізійні та радіомовні канали , а також запроваджуються сторінки, рубрики так інші популярні форми надання правової інформації.
         Державні заклади, підприємства та організації культури проводять відповідну правоосвітню та правовиховну діяльність.
         Для здійснення правової освіти використовуються друковані, електронні та аудіовізуальні засоби масової інформації, мережі спеціалізованих будинків і бібліотек правової освіти.
         Правова освіта починається в сім»ї та дошкільних виховних закладах, де дітям надаються початкові знання про норми поведінки, звички щодо їх виконання, виховується повага до батьків, вихователів, ровесників, людей похилого віку та інших осіб.
         У дошкільних навчальних закладах правова освіта, як правило, носить характер гри, вона здійснюється на основі програм і методичних рекомендацій, розроблених відповідно до типових навчальних програм, затверджених міністерством освіти і науки України.
         Правознавство належить до обов`зкових дисциплін загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.
         Обсяг і зміст курсу визначається типовими навчальними планами та програмами, що затверджуються Міністерством освіти і науки України.
         У навчально-виховних закладах здійснюється широка позакласна і поза аудиторська право виховна робота,до якої залучаються вчені – юристи, працівники правоохоронних органів, інші фахівці.
         З метою задоволення потреб працівників у юридичних знаннях під час виконання ними своїх функцій і завдань , прийняття кваліфікованих рішень , реалізації наданих повноважень на підприємствах, в установах і організаціях може запроваджуватися правова освіта.
         Преса, телебачення і радіо систематично інформують населення про законодавчі та інші нормативні акти України, про діяльність органів законодавчої, виконавчої та судової влади, а також про стан правопорядку, боротьбу із правопорушеннями, особливо серед неповнолітніх, їх профілактику тощо.
          Для кваліфікованої правової освіти населення в державних засобах масової інформації можуть створюватися загальні і навчальні телевізійні та радіомовні канали, випуски, журнали, а також запроваджуватися сторінки, рубрики й інші популярні форми.
         Державні заклади культури (бібліотеки, будинки культури, кінотеатри та інші) здійснюють цілеспрямовану правову освітню-виховну діяльність. З цією метою вони за участю правоохоронних органів, державних організацій, громадських організацій створюють на громадських або госпрозрахункових засадах університети правових знань, лекторії, кінолекторії, проводять виставки юридичної літератури, читацькі конференції, тематичні концерти, зустрічі із молоддю та інші заходи.

3. Засоби досягнення мети та завдань Програми

         Мету та завдання Програми передбачається досягти шляхом :
-         утвердження гуманістичних правових ідей, загальнолюдських та національних правових цінностей, високих моральних засад у суспільному житті;
-         визнання правової освіти населення одним із основних чинників формування високої правосвідомості і правової культури окремих громадян та всього суспільства;
-         залучення до активної участі в організації і здійсненні заходів з правової освіти населення, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, об’єднання громадян, навчальних та культурних закладів, засобів масової інформації, наукових установ, міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення, видавництв та видавничих організацій та поєднання комплексу заходів у сфері правової освіти, що здійснюється цими органами, організаціями, закладами і установами;
-         органічне поєднання правової освіти із середньою, професійно-технічною і вищою освітою;
-         розроблення сучасної методологічної бази для реалізації усіх напрямів і форм право освітньої діяльності;
-         надання правової освіти навчальними закладами як державної, так і інших форм власності, на платній або безоплатній основі;
-         забезпечення відкритості інформації та доступу всіх верств населення до її джерел, систематичного і безперервного поширення серед населення району відомостей про право і державу, роз’яснення норм конституційного , земельного, цивільного, сімейного права, в тому числі шляхом висвітлення правової інформації в засобах масової інформації;
-         безпосередньою участю юристів у розповсюдженні правових знань;
-         залучення громадян до участі в удосконаленні системи правової освіти;
-         диференційованим підходом до навчально-виховного право освітнього процесу;
-         вивчення стану  ефективності правоосвітньої роботи з громадськістю.

4. Очікувані результати реалізації Програми

              Реалізація Програми сприятиме підвищенню рівня правової культури, як окремих громадян, так і суспільства в цілому, формуванню у громадян поваги  до права, загальнолюдських і національних правових цінностей , а також подоланню правового нігілізму, поліпшенню якості підготовки викладачів правових дисциплін та підвищенню ефективності викладання цих дисциплін у загальноосвітніх , професійно-технічних, вищих навчальних закладах і закладах післядипломної освіти, підвищенню рівня правової поінформованості населення.
         Позитивні зміни у правовому вихованні громадян сприятимуть набуттю широкими верствами населення навичок у правильному застосуванні чинного законодавства, вміння користуватися правовими нормами для прийняття правильного рішення у складних життєвих ситуаціях, зменшення кількості необґрунтованих скарг та звернень.

5. Організація контролю за виконанням  Програми

         Координацію діяльності органів виконавчої влади, пов’язаної з виконанням Програми, здійснює районне управління юстиції спільно з райдержадміністрацією.


Основні заходи із забезпечення  виконання  Програми.

 1. Забезпечити дієвість  правової рубрики  на сторінках газети «Народна воля» та ТРК «Надвірна» для всебічного висвітлення в засобах масової інформації чинного законодавства України,  проблем правової освіти,  держави і права, стану  боротьби із злочинністю, антикорупційного законодавства, діяльності правоохоронних органів, органів юстиції та  методи  попередження правопорушень.
                                                   Районна МКМР з правової освіти населення ,
                     районне управління юстиції,
                      ЗМІ
                                               Постійно  

2. Здійснювати заходи щодо профілактики дитячої бездоглядності та правопорушень, вдосконалювати систему надання соціально-психологічної допомоги  дітям та сім”ям, які потребують соціальної підтримки. Спільно  із  службою   у  справах  дітей РДА    розповсюджувати  інформаційно-наочну  літературу  серед учнів, молоді та студентів.
                                               Районна МКМР,
                                               служба у справах дітей райдержадміністрації ,
                                               відділ освіти райдержадміністрації,
                                               районне управління юстиції
                                               Постійно.

3. Здійснювати заходи  щодо попередження проникнення у свідомість дитини культу насильства, жорстокості через засоби масової інформації. Проводити  щоквартальні «круглі столи» в навчальних закладах щодо роз’яснення негативного впливу шкідливих звичок  на розвиток людини.
                                                   Районна МКМР,
                                                    служба у справах дітей райдержадміністрації,
                                                відділ освіти райдержадміністрації,
    відділ у справах сім”ї, молоді і спорту
    райдержадміністрації,
    районний центр соціальних служб для сім»ї
    та  молоді,
                                                районне управління юстиції
                                                Постійно.

4. Сприяти в установах освіти району  збільшенню у загальноосвітніх закладах класів та груп із поглибленим вивченням правознавства.
                                                Районна МКМР,
    відділ освіти райдержадміністрації,
                                                районне управління юстиції
                                                Постійно.
5. Проводити тижні правових знань у навчальних закладах, на підприємствах, установах , організаціях, в діючих установах освіти району.
                                                   Районна  МКМР,
    відділ освіти райдержадміністрації,
                                                    служба у справах дітей райдержадміністрації,
                                                районне управління юстиції
                                                Постійно.

6.  Проводити олімпіади, вікторини з правових питань  з метою професійної орієнтації молоді.
                                                Відділ освіти райдержадміністрації,
                                                районне управління юстиції
                                                Постійно.

7. Організувати і провести  щорічний огляд-конкурс на кращу організацію правовиховної та правоосвітньої роботи в загальноосвітніх закладах району.
                                                Районна  МКМР ,
    відділ освіти райдержадміністрації,
                                                служба у справах дітей райдержадміністрації,
                                                районне управління юстиції
                                                Щорічно.


8. Організувати проведення соціологічних досліджень з питань ефективності та результативності правового виховання дітей методом анкетування, за їх наслідками розробити рекомендації щодо вдосконалення цієї роботи в районі.
                                                 Районна МКМР,
     відділ освіти райдержадміністрації,
                                                 районне управління юстиції
                                                 Щорічно

9. Проводити лекції, ігри, тренінги, дискусії для учнівської та молодіжної аудиторії на теми : «Основні положення Конвенції ООН про права дитини», «Права і обов’язки неповнолітніх», «Кримінальний закон і відповідальність неповнолітніх», «Знати сьогодні щоб жити завтра», «Насильству, стоп!», «Право і ми».
                                                 Районна МКМР
                                                 районне управління юстиції
                                                       служба у справах дітей райдержадміністрації,
                                                 центр соціальних служб для сім»ї та                                    
                                                 молоді.
                                                    Щорічно

10. Організувати у навчально-виховних закладах, культурно-просвітницьких закладах юридичний всеобуч батьків, залучати до проведення занять працівників органів юстиції, прокуратури, кримінальної міліції у справах неповнолітніх, службу  у справах дітей РДА.
                                                     Районна МКМР,
відділ освіти райдержадміністрації,
                                                     районне управління юстиції
                                                     Постійно.

11. Проводити семінари – навчання з юрисконсультами району та з працівниками які мають статус державного службовця з тематики «Етика поведінки та культура спілкування державного службовця з громадянами в органах державної влади та органах місцевого самоврядування».
                                                    Районна МКМР,
        райдержадміністрація
                                                    районне управління юстиції
                                                    Постійно.

12. Підготувати та поширювати методичні рекомендації, витяги з нормативних актів про державні гарантії для соціально –незахищених категорій населення, їх права, пільги тощо.
                                                     Районна МКМР,
                                                     районне управління юстиції,
                                                     центр соціальних  служб для сім»ї  та                        
                                                     молоді,
                                                     служба у справах дітей   райдерж-
адміністрації                                                                          
                                                     Постійно.

13. Проводити заходи з поширення серед населення знань про професію юрисконсульта, судді, прокурора, висвітлювати  історію держави і права України у засобах масової інформації, забезпечити інформування громадян про правову політику держави, стан законності і правопорядку, забезпечення прав і свобод людини.
                                                      Районна МКМР,
 відділ освіти райдержадміністрації,
                                                      районне управління юстиції
                                                      Постійно.

14. Проводити надання безкоштовних юридичних консультацій для малозабезпечених громадян, інвалідів, пенсіонерів через правові громадські приймальні. Розширити мережу правових громадських консультацій із надання практичної допомоги в оформлені звернень громадян.
                                                       Районна МКМР,
                                                       районне управління юстиції
                                                      Постійно.

15. Проводити спільні виїзди в усі населені пункти району районної МКМР з залученням працівників РВУМВС, управлінь і відділів РДА, управління юстиції та інших представників по питанню роз’яснення відповідних актів законодавства та практики їх застосування і передбачити в районному бюджеті кошти для проведення даного заходу.

                                                             Районна МКМР,
 райдержадміністрація,
                                                             районне управління юстиції,
служба  у справах дітей  
 райдержадміністрації
                                                     Постійно.                                      

 16. На засідання  районної МКМР  запрошувати  представників політичних партій та громадських об”єднань, керівників підприємств, установ, організацій, органів місцевого самоврядування.

                                                        Районна МКМР,
                                                        районне управління юстиції
                                                        Щоквартально.

17. Організувати проведення  в дошкільних закладах, позашкільних загальноосвітніх навчальних закладах роботу, спрямовану  на запобігання пожежам від дитячих пустощів з вогнем і виховання у дітей  бережливого ставлення до національного багатства в зв”язку з чим організувати і провести конкурс, брейн-ринг та вікторини з протипожежної тематики.

                                                         Районна МКМР,
    відділ освіти райдержадміністрації
                                                         РВ ГУМНС
                                                         районне управління юстиції
                                                         Постійно.
18. Облаштувати та поновлювати в приміщеннях сільських, селищних рад кутки із правової освіти населення .
                                                            Голови сільських, селищних, міської
                                                            рад, районна МКМР,
    управління юстиції
    Постійно.